W rok pokonał Afrykę… biegnąc

mapa afryki

27-letni Brytyjczyk, Russ Cook, dokonał niemożliwego – przebiegł z południa na północ Afryki.

Russ Cook, pochodzący z Worthing w hrabstwie West Sussex, wyruszył w swoją trasę 22 kwietnia 2023 roku.
Podróż z Przylądka Dobrej Nadziei (najbardziej na południe wysunięty punkt Afryki) do Tunezji mierzyła ponad 16 000 km i zajęła mu 352 dni – co odpowiada przebiegnięciu równowartości 385 maratonów z rzędu.

„Normalny gość”

Russ Cook zdecydował się na ten niesamowity bieg z wielu powodów. Po pierwsze, chciał on podjąć wyzwanie, które pozwoliłoby mu przekroczyć granice jego własnych możliwości i sprawdzić, na ile jest zdolny.

Russ

(Russ Cook, źródło: instagram.com/hardestgeezer)

W jednym z wywiadów przed wyzwaniem Cook wyznał, że chciałby być inspiracją dla innych, pokazując, że nawet „całkowicie normalny gość” może osiągnąć coś wyjątkowego. Chciał, aby jego wyzwanie zachęciło ludzi do realizowania swoich marzeń i dążeń, nawet jeśli nie są one tak ekstremalne jak bieg przez kontynent.

Cel charytatywny

Cook chciał także wykorzystać swoje wyjątkowe osiągnięcie, aby zebrać środki na cele charytatywne, wspierając programy zdrowia psychicznego i biegania dla młodych ludzi doświadczających bezdomności oraz promując świadomość na rzecz Sahrawi.
W tym momencie, zbiórka pieniędzy osiągneła cel – Russ zebrał ponad 1 milion funtów.

Wyczyn Cooka przekracza oczekiwania większości osób – nawet profesjonalnych ultramaratończyków – i wkracza na zupełnie nowy poziom sportu ekstremalnego, podkreślając niezwykłe możliwości ludzkiego ciała i jego zdolność do wytrzymywania ekstremalnych warunków.


(Russ Cook, źródło: instagram.com/hardestgeezer)

Jego osiągnięcie, uważane za pierwszego człowieka, który przebiegł długość Afryki z południa na północ, było jeszcze bardziej niezwykłe ze względu na wiele przeciwności i niebezpiecznych sytuacji.
Mowa tu o napadzie z bronią w ręku w Angoli, zatrzymanie przez mężczyzn z maczetami w Republice Konga, problemy zdrowotne i komplikacje z wizami.

Cała jego wyprawa została udokumentowana przez Russ’a i jego zespół.
Wiele zdjęć możesz zobaczyc na jego instagramie. Filmy natomiast możesz zobaczyć na jego kanale na Youtube.

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *